Metaxa, neuveríš, ale toto nieje brandy.

Spyros Metaxas
Spyros Metaxas

Národný nápoj Grécka Metaxa je trochu zvláštna kapitola medzi pálenkami. Väčšinou panuje názor, že ide o brandy, ale to je omyl. Chuťou síce Metaxa môže brandy pripomínať, ale ich výroba je veľmi odlišná. Brandy sa destiluje z vína a následne zreje v sudoch. Na druhej strane Metaxa sa destiluje z troch druhov bobúľ hrozna, následne zreje v dubových sudoch, po dozretí sa mieša s archívnymi, gréckymi, muškátovými vínami a zmesou bylín a korenín.

História

Metaxa sud
Metaxa sud

Na začiatku bol Grék Spyros Metaxas, ten v roku 1888 pripravil prvú várku tohto nápoja a ani by sa mu snáď neprisnilo, že už o 12 rokov neskôr expanduje Metaxa do spojených štátov, kde rýchlo získa obľubu a dostane prezývku the flying brandy (lietajúce brandy). V roku 1909 Spyros umrel, ale na šťastie pre Metaxu prenechal podnik synom a pod ich vedením značka rástla a rastie. Aj ďalšie generácie zveľaďovali značku a v 60. rokoch postavili destilérku Kiffisia a položili základy distribučnej siete, ktorá už zásobuje viac ako 75 krajín sveta.

Ešte niečo k výrobe.

Metaxa private reserve
Metaxa private reserve

Presný postup výroby a zloženie pozná len zopár zamestnancov spoločnosti, ale niečo z týchto tajomstiev rokmi vyplávalo na povrch. Ako som spomínal v úvode na začiatku sú 3 druhy bobúľ vínnej révy, tie sa samozrejme pestujú v Grécku a aby boli pripravené na destiláciu musia byť veľmi dozreté, vtedy obsahujú dostatočné množstvo cukru. Tieto sa po vysušení na slnku a vykvasení 2x destilujú a nechávajú sa následne zrieť v dubových sudoch. Dobu zrenia označujú hviezdičky na fľaši, každá hviezdička znamená jeden rok. Zároveň s destilátom sa necháva zrieť aj muškátové víno a v ničom inom ako v sudoch po Metaxe. Po uplynutí požadovanej doby je čas zmiešať destilát s vínom a zároveň so zmesou bylín a korenín. Táto časť procesu sa stráži najprísnejšie, napriek tomu vieme, že v zmesy sú napríklad okvetné ružové lístky. Odhalenie tejto prísady bolo viac než prozaické, do grécka bol vyslaný reportér, aby napísal reportáž o Metaxe a ten postrehol, že do destilérky zvážajú veľké množstvá týchto lupeňov. Hovorí sa, že po odhalení tohto tajomstva sa dokonca spustilo interné pátranie po zamestnancovi, ktorý tajomstvo vyzradil. Máme teda zmes destilátu, vína a korenín, tá sa nechá ešte 6 mesiacov zrieť. Následne sa zmes ochladí a prefiltruje.
A žiaľ musím spomenúť aj finálny krok, ktorý sa týka Metaxy od 3* po 7* a to je zmiešanie s neutrálnym liehom. Tento krok sa robí kvôli zníženiu výslednej ceny a aj zvýšeniu produkcie, pretože celosvetový dopyt je obrovský.

Zberateľské kúsky…

Metaxa Aen
Metaxa Aen

Ako väčšina veľkých producentov aj Metaxa má svoje esá v rukáve. Predstavme si dve najzaujímavejšie.

Metaxa Private Reserve je limitovaná edícia 5000 číselne označených karáf obsahuje destilát, ktorý zrel 30 rokov a dokonca v sudoch patriacich priamo rodine Spyrosa Metaxasa.

V rámci 120teho výročia založenia firmy bola v roku 2008 predstavená Metaxa AEN, tá zrela 80 rokov v úplne prvom sude, ktorý bol na zrenie použitý. Mimochodom to AEN nieje žiadna skratka, je to starogrécke slovo a znamená „navždy“. Takáto fľaška s objemom 0,7l sa dá kúpiť za príjemných 1000 eur. Na zdravie…

Ako Metaxu piť?

Metaxa sa na rozdiel od brandy pije vychladená. Obľúbená je aj s tonikom alebo v rôznych kokteiloch. Servírovacie sklo nieje striktne predpísane, ale „napoleónka“ nič nepokazí. Prípustné je dokonca servírovanie na ľade, no najlepší spôsob je vychladená a neriedená.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *